قهوه اسپشیالتی

قهوه اسپشیالتی

نویسنده :مدیر

قهوه اسپشیالتی Specialty Coffee

قهوه اسپشیالتی، استانداردی از یک کیفیت بالاست. تاریخ قهوه، داستان بلندی دارد که از پیدایش آن در یمن آغاز می‌شود تا امروز که این نوشیدنی بخش جدانشدنی از زندگی روزمره‌ی بسیاری از افراد در سرتاسر دنیاست.

کمی از گذشته

تاریخچه‌ی این نوشیدنی ارزشمند را به کنجکاوی خودتان و منابع دیگر میسپاریم و در متن پیش‌رو به اتفاقی می‌پردازیم که موجب شد تمرکز و سرمایه‌ی خودمان را برای قهوه اسپشیالتی صرف کنیم. کشور ما، از سال‌های دور شاهد اتفاق حضور کافه‌ها به عنوان یکی از مراکز گردشگری، یا پاتوق روشنفکران جامعه یا مکانی برای انجام کارهای روزانه بوده است. از کافه لقانطه و نادری تا امروز که در هر کدام از محله‌های شهر تهران و دیگر شهرهای ایران کافه‌های زیادی افتتاح می‌شوند و این علاقه به طرز روزافزونی در حال گسترش است. این شغل به دلیل داشتن جاذبه‌های متنوع و گسترده و نوع شغلی که در ارتباط مستقیم با مردم است، موسیقی و فضایی که مجموعه‌ی یک فضای دوست‌داشتنی را تهیه می‌کند، علاقه‌ی بسیاری از افراد جامعه را به خود معطوف کرده است. یک فضا برای خلق حضور، برای رها شدن از روزمرگی و دنیای ماشینی بیرون، برای نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی بی‌نظیر و ملاقات‌های دوستانه و خیلی خیلی حرف‌ها و اتفاقات دیگر که روحی منحصر به فرد به کافه‌ها می‌دهند.

مهم‌ترین مشخصه‌ی این کار، علاقه و اشتیاقی است که به مراتب پای خود را فراتر از سودآوری اقتصادی خواهد گذاشت و مفهوم کافه را برای کسانی که در آنجا کار می‌کنند به وجود می‌آورد. بی‌شک یکی از زیباترین قسمت‌های کار در کافه، کار با قهوه است. قهوه، این دومین تجارت بزرگ در دنیا. در حدود تنها چند سال پیش، نوع قهوه‌ی مصرفی، دانش مورد نیاز و سبک‌ کار کردن در کافه‌ها به شدت تفاوت کرده است. بی‌شک زمانی را به یاد می‌آورید که قهوه را در ظرف‌های مختلف از رُست روشن تا تیره آسیاب می‌کردند و بنا بر دانشی که من هیچ ایده‌ای نسبت به آن ندارم، ظرف‌ها را با اسم‌های قهوه‌ی اسپرسو، ترک، فرانسه، کاپوچینو … برچسب می‌زدند ( هنوز هم شاهد چنین اتفاقی هستیم )، و در کافه‌ها این قهوه‌ها را با قاشق درون پرتافیلتر میریختند و همان را در سبک‌های ابداعی خودشان عصاره‌گیری می‌کردند تا به یک نوشیدنی سیاه و به مقدار قابل توجهی تلخی، دست یابند. و بعد از آن، دوران قهوه‌ی کامرشیال یا تجاری که در سرتاسر دنیا، حرف اول حجم فروش را با برندهای مطرح خود مثل Starbucks، illy، Lavazza، Segafredo و دیگر برندهای آشنای قهوه، می‌زنند.

منبع :  ایل کافه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.